Топографске карте се израђују на основу топографског премера и садрже велики број информација. Користе се у разним природним, друштвеним и техничким делатностима, у привреди, планирању, пројектовању, урбанизму, саобраћају, хидрологији, метеорологији, климатологији, као топографска основа за откривање, истраживање и лоцирање других тематских појава и стања у простору.
Републички геодетски завод (у даљем тексту: РГЗ) према члану 154. Закона о државном премеру и катастру („Службени гласник РС”, бр. 72/09, 18/10, 65/13 и 15/15 – одлука УС) и члану 195. Правилника о топографском премеру и топографско-картографским производима („Службени гласник РС”, број 7/15) на основу података Основног топографског модела (у даљем тексту: ОТМ) израђује топографске карте у размерама 1 : 20 000, 1 : 50 000, 1 : 100 000 и 1 : 250 000. Пример листа Топографске карте у размери 1 : 20 000 у дигиталном облику дат је на Слици 1.
Слика 1.
Основни топографски модел представља базу података о простору, прикупљених у векторском облику и обухвата следеће теме утврђене у складу са директивом INSPIRE: објекте, саобраћајну мрежу, хидрографију, земљишни покривач, рељеф и водове. На основу тих података, дигиталног модела терена (ДМТ) и података из других подсистема геодетско-катастарског информационог система (ГКИС) за тематске целине геодетска основа, заштићена подручја, Регистар државне границе, Регистар просторних јединица, географска и друга имена израђују се топографске карте у UTM пројекцији, у сладу са Картографским кључем. Ови подаци представљају основу за примену начела отворених података у свим развијеним земљама и део су успостављања и сталног унапређења НИГП-а.
Републички геодетски завод је у сарадњи са француским конзорцијумом „IGN France International” и „EADS Astrium” у периоду од 2010. до 2013. године имплементирао IGIS (Integrated GeoInformation Solution) програм преко пројекта „Национална инфраструктура просторних података и центар за даљинску детекцију за Републику Србију”. Циљ програма био је да унапреди и ојача национални капацитети за прикупљање и примену геоинформација. У оквиру IGIS програма спроведен је програм обуке за прикупљање 3D векторских топографских података, који се структуирају у топографску базу на основу које се израђују топографске карте.
Топографске карте у размери 1 : 20 000 израђују се за цело подручје Републике Србије. Закључно са јуном 2016. израђено је укупно 98 листова топографске карте у размери 1 : 20 000 за подручје југоисточне Србије или приближно 10,5% од свих листова на територији Републике Србије, од чега је за 54 листова урађена теренска дешифрација и верификација, што је приказано на Слици 2. Подаци се могу видети на Дигиталној платформи Националне инфраструктуре геопросторних података ОВДЕ.
Слика 2.
Један од стратешких циљева Републичког геодетског завода је унапређење квалитета топографско-картографске базе података.
Циљеви РГЗ-а до 2020. године су да:
Тренутно је у фази израде топографска карта у размери 1 : 250 000 за целокупну територију Републике Србије на основу података картографске базе у размери 1 : 250 000.