Кратак историјат уписа непокретности у Србији
Први подаци о регистрацији земљишта у Србији датирају из периода српске средњовековне државе. Подаци су били описног карактера и односили су се на земљиште. Многе повеље сачуване у манастирима представљају веома значајну документацију о развоју др жаве Србије и о почецима стварања свести о устројству својинске евиденције. „Призренска тапија“, као први такав документ, потиче још из периода владавине цара Душана (1346― 1355).
После доношења првог Српског устава 1835. године, на Спасовској народној скупштини, одржаној 1837. године у Крагујевцу, српски књаз Милош Обреновић покренуо је питање премера и класирања земљишта, па се 1837. година може означити као почетак развоја геодетске делатности у Србији.
Законом о државном премеру и катастру и уписима права на непокретностима (1988), први пут у Републици Србији прописано је оснивање катастра непокретности као јединствене евиденције о непокретностима и стварним правима на њима. До доношења овог закона у Републици Србиј и је постојао катастар земљишта који је израђен на основу државног премера за целокупну територију Републике Србије. Поред катастра земљишта, на територији Републике Србије била је успостављена и земљишна књига за 1.287 катастарских општина, или 28% од укупног броја катастарских општина, као и тапијске књиге које су биле заступљене у незнатном броју општина у Србији.
Процес оснивања катастра непокретности почео је 1988. године, а завршен 2012. године, успостављањем катастра непокретности на целој територији Републике Србије. Оснивање катастра непокретности 2004. године подржано је од стране Светке банке, преко пројекта "Катастар непокретности и упис права у Србији", који је успешно завршен 2012. године када је катастар непокретности успостављен 100%, односно на целој територији РС. Више о томе можете видети овде. (ИЦР2076 Септембер 4тх 2012 пагес 6 & 53)
Упис непокретности данас
Према подацима са ранг листе која мери повољност услова за пословање, Доинг бусинесс листа Светске банке, имовинска питања су означена као кључна за развој приватног сектора, улагања у инфраструктуру и успешан приступ финансијама, што захтева тачне и ажуриране податке у јавним књигама о имовини и носиоцу права на њој и већу доступност имовине као средства обезбеђења.
Доинг Бусинесс листа Светске банке у делу регистрације непокретности установљена је 2002. године и бележи напредак једне државе у процесима регистрација права над непокретностима у односу на остале државе света. Према том извору, у Србији су од 2009. године остварене следеће реформе:
ДБ 2009: Србија је смањила трошкове преноса имовине смањењем пореза на пренос имовине;
ДБ 2012: Србија је брже вршила пренос права над непокретностима;
ДБ 2017: Србија је поједноставила процес преноса права над непокретностима имовине увођењем ефективних временских ограничења за поступање државних органа;
ДБ 2018: Србија је побољшала поузданост свог система за земљишну администрацију имплементацијом Географског информационог система.
У мају 2018. године донет је нови Закон о поступку уписа у катастар непокретности и водова који се примењује од 1. јула 2018. године. Упис у катастар, након усвајања новог прописа, грађанима и привреди омогућава да упис изврше након само једне посете јавном бележнику (један корак), уместо да обилазе шалтере различитих органа на четири различита места.
Статистички подаци потврђују и да просечно време преноса права на непокретностима од 1. јула 2018. године до краја 2018. године у граду Београду износи 4 (3,95) радних дана или 5 (4,73) календарских дана.
За више информација посетите – upisnepokretnosti.rs