Систем прикупљања сателиских снимака
Сателитски снимак је производ настао прикупљањем информација о појавама на физичкој површи земље уз помоћ сателитских система.
Сателити круже око планете Земље и свакодневно врше снимање по унапред утврђеној путањи. Најчешће коришћени сателитски системи на себи имају конструисане сензоре који прикупљају сунчеву светлост рефлектовану од Земљине површине, и то за опсег електромаганетног зрачења на који је сензор осетљив. На основу рефлектованих вредности које је сензор регистровао ствара се дигитална слика, односно оптички сателитски снимак. Савремени сателити у својој конструкцији имају од четири па до неколико десетина сензора, те се због тога снимци који настају снимањем тим сензорима називају мултиспектрални сателитски снимци.
У зависности од намене, избор одговарајућег сателитског система за прикупљање података зависи од његових техничких карактеристика: типа сензора (пасивни – оптички, активни – емитује зрачење), просторне, спектралне, радиометријске и временске резолуције као и дефинисане положајне тачности.
Коришћењем сателитских снимака различите резолуције и епохе снимања израђени су ортомозаици за територију Републике Србије:
Ортомозаици су доступни за преглед на националном геопорталу „ГеоСрбија“.
WorldView -3 / WorldView -2 / GeoEye - 1 мозаик
SPOT 6 / SPOT 7 мозаик
Сателитски снимци
ESA
Copernicus
Open Foris
Сателитски снимци су доступни за потребе рада органа државне управе и локалне самоуправе у складу са лиценцним споразумом о коришћењу података потписаним између РГЗ-а и дистрибутера података.