30.4.2025.
Уочи завршетак друге фазе успостављања Регистра ризика од катастрофа, одржан је састанак свих учесника на пројекту. Присуствовали су представници МУП-а, Сектора за ванредне ситуације на челу са Луком Чаушићем, в.д. помоћника министра и начелника Сектора, као носиоци пројекта, Борко Драшковић, директор Републичког геодетског завода са сарадницима, Зоран Диздаревић, в.д. секретара Министарства за јавна улагања, ЈВП „Србијаводе“, као и партнери из УНДП-а.
Господин Пузовић истакао је да Регистар представља важан инструмент који омогућава доносиоцима одлука, на основу геопросторних података, објективне и благовремене мере у циљу превенције и санације последица природних катастрофа. Овакво деловање значајно доприноси ефикасности заштите становништва, имовине и критичне инфраструктуре. Он је посебно најавио да ће се кроз систем превентивног поступка најпре обезбедити заштита имовине, како приватних лица тако и градских органа, што ће у крајњем исходу допринети унапређењу свеопште добробити.

Чаушић је изразио задовољство због почетка обједињавања капацитета у области управљања ризицима, нагласивши да ће се применом Регистра унапредити систем превенције, као и да ће се наставити рад на развоју подстицања, одлучивања и смањења ризика.
Директор РГЗ-а мр Борко Драшковић истакао је да ниво сарадње институција представља редак и значајан пример у Србији и региону, што резултује успостављањем јединственог Регистра који има велики значај за европски ниво.

На састанку је донет почетни закључак да је од кључне важности да овом систему приступе сва релевантна јавна предузећа, како би се обезбедила свеобухватна и ефикасна размена података. Посебно је наглашено да је неопходно да локалне самоуправе у потпуности разумеју значај и функционалност овог система, јер управо оне представљају прву линију одговора у случају ризика и катастрофа. Само кроз координисано деловање свих актера могуће је изградити отпор заједнице и обезбедити савремену и адекватну реакцију у кризним ситуацијама.
