Како је текао пут од домаћих реформи до међународног признања? И још важније – да ли грађани заиста осећају те промене у свакодневној комуникацији са катастром? О томе је за Euronews Србија говорио Дарко Вучетић, помоћник директора РГЗ-а за развој и иновације.
Како је истакао Вучетић, до четвртог места су стигли тако што су били храбри и посвећени да реформу катастра и земљишне администрације изгурају до краја. Наглашава да у земљишној администрацији не постоје парцијалне реформе, већ важи правило: "Или си реформисан, или ниси".
"Овај извештај је заиста доказ свега онога што смо годинама причали, а што су одређене групе које су биле против реформе и против бољитка Србије оспоравале, а то је да грађани Србије данас имају један од првих четири или пет система катастара у целом свету", навео је Дарко Вучетић.
Према његовим речима, то за грађане Србије значи једну правну сигурност за њихове непокретности, али и сазнање да Србија и те како може да буде глобални лидер у одређеним областима.
Додаје да је то јако важан сигнал и за инвеститоре да оно што улажу овде, улажу у један најмодернији и најнапреднији систем, и да имају правну и институционалну сигурност.
Међутим, Вучетић напомиње да је цела реформа била и те како болна и врло компликована.
"То је неки наратив овде у Србији, да је то само техничка реформа. Није. Ту је било много измена неких старих закона који су вукли назад целу државу, и организационих измена, промењен је и менталитет како људи у самом РГЗ, тако и споља", објаснио је.
Комплетно гостовање Дарка Вучетића погледајте у видео-прилогу кликом на слику испод.
