U fokusu razgovora bila je prevencija i pravovremena reakcija na rizik od požara, unapređenje sistema registra rizika od katastrofa, praćenje i analiza podataka koji mogu doprineti bržem odgovoru nadležnih službi.
Posebna pažnja posvećena je značaju prostornih i geoinformacionih podataka u planiranju mera zaštite, kao i neophodnosti koordinisanog delovanja svih institucija, od lokalnog do republičkog nivoa.
„Svedoci smo klimatskih izazova koji ne poznaju granice, ali stručnim, odgovornim upravljanjem i solidarnošću možemo smanjiti rizik i sačuvati ono najvrednije – život naših građana i prirodna dobra Srbije“, poručio je Macut.
On je istakao da je zaštita ljudskih života, domaćinstava i prirodnih resursa prioritet države i najavio da će Vlada Srbije nastaviti da ulaže u kapacitete službi za vanredne situacije i razvoj sistema ranog upozoravanja i prevencije.

Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković upoznao je premijera sa radom i nadležnostima Zavoda, koji u velikoj meri ima mogućnost da tehnološko i institucionalno podrži praćenje i analizu požara, koristeći geoprostorne podatke, digitalne alate i saradnju sa drugim institucijama.
Predsednik Vlade je obišao server salu, gde se upoznao sa tehničkom infrastrukturom i bezbednosnim sistemima koji čuvaju podatke od ključnog značaja za funkcionisanje države.
Republički geodetski zavod ostaje posvećen svojoj ulozi u zaštiti i razvoju teritorije Republike Srbije, kroz kontinuirano ulaganje u digitalne servise, otvorene podatke i saradnju sa svim institucijama u cilju bezbednosti i dobrobiti građana.