30.4.2025.
Uoči završetak druge faze uspostavljanja Registra rizika od katastrofa, održan je sastanak svih učesnika na projektu. Prisustvovali su predstavnici MUP-a, Sektora za vanredne situacije na čelu sa Lukom Čaušićem, v.d. pomoćnika ministra i načelnika Sektora, kao nosioci projekta, Borko Drašković, direktor Republičkog geodetskog zavoda sa saradnicima, Zoran Dizdarević, v.d. sekretara Ministarstva za javna ulaganja, JVP „Srbijavode“, kao i partneri iz UNDP-a.
Gospodin Puzović istakao je da Registar predstavlja važan instrument koji omogućava donosiocima odluka, na osnovu geoprostornih podataka, objektivne i blagovremene mere u cilju prevencije i sanacije posledica prirodnih katastrofa. Ovakvo delovanje značajno doprinosi efikasnosti zaštite stanovništva, imovine i kritične infrastrukture. On je posebno najavio da će se kroz sistem preventivnog postupka najpre obezbediti zaštita imovine, kako privatnih lica tako i gradskih organa, što će u krajnjem ishodu doprineti unapređenju sveopšte dobrobiti.

Čaušić je izrazio zadovoljstvo zbog početka objedinjavanja kapaciteta u oblasti upravljanja rizicima, naglasivši da će se primenom Registra unaprediti sistem prevencije, kao i da će se nastaviti rad na razvoju podsticanja, odlučivanja i smanjenja rizika.
Direktor RGZ-a mr Borko Drašković istakao je da nivo saradnje institucija predstavlja redak i značajan primer u Srbiji i regionu, što rezultuje uspostavljanjem jedinstvenog Registra koji ima veliki značaj za evropski nivo.

Na sastanku je donet početni zaključak da je od ključne važnosti da ovom sistemu pristupe sva relevantna javna preduzeća, kako bi se obezbedila sveobuhvatna i efikasna razmena podataka. Posebno je naglašeno da je neophodno da lokalne samouprave u potpunosti razumeju značaj i funkcionalnost ovog sistema, jer upravo one predstavljaju prvu liniju odgovora u slučaju rizika i katastrofa. Samo kroz koordinisano delovanje svih aktera moguće je izgraditi otpor zajednice i obezbediti savremenu i adekvatnu reakciju u kriznim situacijama.
