Укупна вредност оствареног промета на тржишту непокретности у Републици Србији у четвртом кварталу 2024. године достигла је 2,2 милијарде евра, чиме је изједначен рекорд из 2022. године, када је забележен изразито снажан раст у овом сектору. Истовремено, број купопродајних уговора достигао је 34.834, највиши квартални ниво у последње две године. Од 2,2 милијарде евра, 489,5 милиона евра долази са делимично регулисаног тржишта .
Највећи удео у укупној вредности прометованих непокретности заузима продаја станова са 1,3 милијардe евра (са учешћем од 57% од укупне прометоване вредности). За куће је издвојено 167,9 милиона евра (8% од укупне вредности), за грађевинско земљиште 163 милиона евра (7% од укупне вредности), за пословне просторе 108 милиона евра (5% од укупне вредности), за пољопривредно земљиште 73,4 милиона евра (3% од укупне вредности). Када је реч о начину плаћања, 11% свих прометованих непокретности финансирано је путем кредита, што представља повећање од 4 процентна поена у односу на исти период претходне године. Кредитна средства су највише коришћена за куповину станова, при чему је 24% свих куповина реализовано на овај начин, што је приметан раст у односу на 17% из истог периода прошле године.
У четвртом кварталу 2024. године, број купопродајних уговора у већим градовима значајно је порастао у односу на исти период прошле године: у Нишу (43,6%), Новом Саду (24,9%), Крагујевцу (20,1%), и Београду (15,5%). За станове је у Београду издвојено укупно 650,3 милиона евра.
Канцеларија Јавни бележник Мирјана Симовић Алексић са територије Основног суда у Новом Саду је у четвртом кварталу 2024. године доставила је највећи број купопродајних уговора, укупно 526, вредних 62 милиона евра. Канцеларија Јавни бележник Драгина Дивац са територије Другог основног суда у Београду доставила је уговоре са највећим укупним обимом вредности од 87,6 милиона евра кроз 413 уговора. Канцеларија Јавни бележник Србислав Цвејић са територије Првог основног суда у Београду је канцеларија са највећим обимом новчаних средстава на делимично регулисаном тржишту непокретности од око 33,8 милиона евра, што је уједно и канцеларија са највећим бројем достављених уговора на делимично регулисаном тржишту непокретности – 171 уговор у четвртом кварталу 2024. године.
Највеће цене за станове су постигнуте у Београду, где је најскупљи квадрат продат по цени од 11.668 евра на локацији Београд на води, док највећи износ издвојен за стан у четвртом тромесечју је 2,6 милиона евра на истој локацији, укупне површине 342 m2,. Најскупља кућа продата је на територији градске општине Савски венац (Град Београд) за 3,4 милиона евра. Најскупље гаражно место у четвртом кварталу плаћено је 64.000 евра и прометовано је на територији градске општине Савски венац (Београд на води).
Извештај Републичког геодетског завода израђује се на основу податaка Регистра цена непокретности и представља увид у целокупно тржиште непокретности у Републици Србији. Извештај омогућава објективан и свеобухватан увид у трендове на тржишту непокретности у Србији и може бити користан за инвеститоре, купце и продавце и остале учеснике на тржишту непокретности.
Комплетан извештај можете видети ОВДЕ.